Kategorie
Ostatnie artykuły
Search on blog
Masz pytanie?
Skontaktuj się z naszą firmą, wypełniając formularz kontaktowy
Dodatkowa łazienka dla gości i nie tylko
Porady 2018-10-04
Adaptacja całych obiektów lub pojedynczych pomieszczeń do zupełnie nowych funkcji jest dziś zjawiskiem powszechnym. Wymogi funkcjonalne ciągle się zmieniają, a budowle nie. Im starsza budowla tym dostosowanie do nowych funkcji wymaga poważniejszych ingerencji modernizacyjnych. Wzrastają tym samym sprzeczności pomiędzy kluczowymi w adaptacji dążeniami do minimalizowania kosztów, a koniecznymi przekształceniami dostosowującymi je do nowych funkcji.
Do jednych z najbardziej kłopotliwych prac modernizacyjnych należy ingerencja w instalację kanalizacyjną i sanitarną. Wraz z upływem czasu wzrasta zapotrzebowanie na remont lub stworzenie nowych pomieszczeń sanitarnych – łazienki, WC, kuchni, pralni, etc. Obecna w budynku instalacja bardzo często nie pozwala inwestorowi na dowolną aranżację tych pomieszczeń i tworzenie nowych. Do tego wysokie koszty samej inwestycji przeprojektowywania instalacji kanalizacyjnej, uniemożliwiają tego typu działanie. Na szczęście jest na to sposób.
Z pomocą przychodzą specjalne pompy do tłoczenia wody, ścieków czarnych i szarych. Umożliwiają one przetłaczanie ich z różnych przyborów (WC, zlew, umywalka, zmywarka, pralka, prysznic, etc.) do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Zasada działania jest niezwykle prosta. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu ścieków/wody w zbiorniku, załącza się pompa, która rozdrabnia i wypompowuje ścieki do wykonanej instalacji. Parametry tłoczenia uzależnione są, od rodzaju i mocy urządzenia i mogą dochodzić nawet do 110 m w poziomie i 11 m w pionie. Rzeczą najważniejszą jest to, aby przewód tłoczny z urządzenia, którym będą tłoczone ścieki był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. Co najważniejsze przewody wykonywane są rurami cienkimi o średnicach od 22 mm i ukryć je można pod sufitem podwieszanym lub przy listwie przypodłogowej!
Jak powstała idea pomporozdrabniaczy?
W latach 60 we Francji powierzchnie mieszkalne stawały się coraz droższe, dlatego przystąpiono do ich podziału na mniejsze. O ile sam podział lokali nie stanowił problemu pod względem budowlanym, to problemem okazało się położenie pionów kanalizacyjnych. Nowo utworzone lokale były tych pionów pozbawione, w związku z tym stworzenie łazienki czy toalety w tym lokalu było nie możliwe. SFA wprowadziła w tym czasie pierwsze urządzenie, które w sposób prosty, nie wymagający kosztownych prac remontowych pozwalało na stworzenie łazienki i toalety w dowolnym miejscu, a przetłaczanie ścieków odbywało się cienką rurą fi 22, 28, 32. Zaletą było uniezależnienie się od położenia pionów kanalizacyjnych, które mogły znajdować się w znacznej odległości oraz konieczności zachowania spadków w kierunku pionów jakie stosuje się przy tradycyjnym sposobie montażu instalacji kanalizacyjnej.
Czym jest pomporozdrabniacz?
Pomporozdrabniacz jest niczym innym jak urządzeniem elektrycznym zasilanym 230V, zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadków organicznych. Wewnątrz znajduje się system elektroniczny sterujący pracą pompy, oraz systemem sterowania.
Dodatkowa łazienka w pomieszczeniu bez pionów kanalizacyjnych? To nie problem!
Wybierając pomporozdrabniacz należy zadać sobie pytanie jakie i ile przyborów chcemy do niego podłączyć. Do małego WC lub łazienki wystarczy urządzenie przystawkowe montowane bezpośrednio za miską WC. Jest to największa grupa urządzeń dostępnych na rynku. Charakteryzująca się zwartą budową i mocą silników do 500 W. Odpływ z miski ustępowej jest bezpośrednio wpięty do pomporozdrabniacza za pomocą gumowej manszety. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia jednocześnie kilku przyborów takich jak WC, umywalka, wanna, prysznic, pralka. W zależności od ilości przyborów i parametrów tłoczenia istnieje możliwość doboru optymalnego rozwiązania dla przyszłego inwestora. (modele Saniaccess 1,2,3, Sanibrouyer, Sanitop, Saniplus, Sanislim, Sanipack, Sanipro). Ciekawym rozwiązaniem w tej kategorii produktów są urządzenia przeznaczone do współpracy z podwieszanymi miskami WC. Można je zainstalować w pewnej odległości od stelaża WC i podłączyć do niego wszystkie pozostałe przybory (Sanipack). Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że można je zabudować w ścianie, dzięki czemu jest on zupełnie niewidoczny. Posiadamy również urządzenia zintegrowane tzn. pomporozdrabniacz wbudowany w stelaż podtynkowy – Saniwall Pro UP ze stelażem od firmy GROHE.
W ofercie posiadamy urządzenia zbiorcze, obsługujące kilka pomieszczeń. Wybór uzależniony jest od ilości przyborów, które chcemy do niego podłączyć. W niewielkiej łazience (3-4 miski WC, 3-4 umywalki) sprawdzi się urządzenie 1 silnikowe typu SANICUBIC 1 WP NM. Przepompownie wyposażono w silnik o mocy 1500 W, z zaawansowanym systemem rozdrabniania, oraz 4 wejścia o różnych średnicach (100/40 mm). Może zostać zamontowane na podłodze w piwnicach, lub w studzienkach. Odprowadza ścieki na wysokość do 11 m i do 110 m w poziomie.
W przypadku większej ilości łazienek należy wybrać przepompownie wyposażoną w 2 silniki. W przypadku małej ilości ścieków załącza się automatycznie jeden silnik, jeżeli ilość ścieków się zwiększa drugi silnik włącza się, zwiększając tym samym jego wydajność. Dodatkowo silniki uruchamiane są naprzemiennie, co równocześnie wydłuża ich żywotność. W przypadku awarii jednego z silników urządzenie może pracować dalej, zmniejsza się tylko jego wydajność.
Przykładem tego typu urządzenia jest SANICUBIC 2 Classic NM. Jest to pompa tłocząca z wbudowanymi rozdrabniaczami, która doskonale nadaje się do odprowadzania wszystkich ścieków z lokali typu: mały budynek, stołówka, pralnia lub inne, niezależnie od pionów i spadków. Wyposażona jest w dwa silniki, każdy o mocy 1500 W, z zaawansowanym systemem rozdrabniania, oraz 4 wejścia o różnych średnicach (100/40 mm). Urządzenie zapewnia optymalną wydajność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Odprowadza ścieki na wysokość do 11 m (do 110 m w poziomie). Urządzenie może współpracować z systemem BMS (Building Management System).
W przypadku kiedy chcielibyśmy aby urządzenie obsłużyło nam kilka lokali jednocześnie trzeba postawić na bezkompromisowe rozwiązania jakim jest SANICUBIC 2XL. Jest to przepompownia oparta na dwóch pompach typu VORTEX o przelocie 55 mm i pojemności zbiornika 120 l. Moc silników to 2000 W każdy. Urządzenie pozwala na przetłaczanie ścieków szarych i czarnych na wysokość do 10m lub 110 m w poziomie. Odprowadzenie ścieków odbywa się rurą DN 80 lub DN 100. Urządzenie jest zaopatrzone w control box montowany na ścianie, system alarmowy przewodowy oraz zawór odcinający na przewodzie tłocznym.
Wszystkie urządzenia z serii SANICUBIC (3 modele) wykonane są w klasie ochrony IP 68, co pozwala na montaż ich w szachtach technologicznych poniżej posadzki. Wszystkie zaopatrzone są w system alarmowy i kontrolny informujący użytkownika o pracy lub awarii.
Kuchnia lub pralnia w piwnicy? To możliwe!
Wybierając pompę podobnie jak w przypadku pomporozdrabniaczy musimy zadać sobie pytanie jakie i ile przyborów chcemy do niej podłączyć. W małej kuchni bardzo dobrze sprawdzi się pompa SANIACCESS 4, SANISPEED lub SANIVITE. Są to bardzo wydajne pompy przeznaczone do intensywnej pracy. Odprowadzają ścieki ze zlewozmywaków, umywalek i umożliwiają podłączenie wszystkich (z wyjątkiem WC) pozostałych urządzeń sanitarnych. Posiadają możliwość pompowania ścieków do 7 m w pionie lub do 70 m w poziomie. Maksymalna temperatura ścieków to 75°C dlatego też doskonale się sprawdzą przy podłączeniu zmywarki lub pralki. Moc silnika 400W, klasa ochrony IP44.
Przykładem urządzeń do obsługi kuchni jest również SANICOM 1. Jest to pompa przeznaczona do przepompowywania ścieków szarych (bez fekaliów) i wyposażona w jeden silnik o mocy 750 W. Tłoczy ścieki na wysokość 10 m lub na odległość 100 m w poziomie. Urządzenie ma możliwość podłączenia zewnętrznego alarmu informującego o nieprawidłowym działaniu. Pompa idealnie nadaje się do montażu w restauracjach, stołówkach, pralniach, tam gdzie trzeba przepompować duże ilości wody na znaczne odległości.
Urządzeniem o większej wydajności jest SANICOM 2. Wyposażona w dwie pompy o mocy 1500 W każda. Tłoczy ścieki na odległość 11 m w pionie lub na 110 m w poziomie. Bardzo wysoka wydajność ok. 340 l/min pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach. Odporność na wysokie temperatury 90°C sprawia, że świetnie sprawdzi się także w małych i średnich pralniach, stołówkach.
Pomporozdrabniacze i pompy do ścieków umożliwiające stworzenie dowolnego pomieszczenia sanitarnego sprzedają się coraz lepiej i wydaje się, że nie jest to tylko chwilowa moda ale jak najbardziej pozytywny trend. Technologia stosowana w tego typu urządzeniach jest coraz bardziej efektywna i dostępna cenowo.
Dlaczego SFA?
To my 60 lat temu wymyśliliśmy ideę pomporozdrabniaczy. Przez ten czas staliśmy się światowym liderem w branży i zaufały nam miliony klientów na całym świecie. Nasi inżynierowie od lat prowadzą badania nad ciągłym ulepszaniem produktów i szukaniem nowych rozwiązań. Wszystkie nasze urządzenia i podzespoły pochodzą z certyfikowanych fabryk z Francji.
Urządzenia objęte są 2 letnim okresem gwarancyjnym, a serwis i konserwacja odbywa się w miejscu montażu urządzenia. Jest to koronny argument dla inwestora przy wyborze producenta. Posiadamy 55 punkty serwisowe na terenie kraju. Zapewniamy nasze pełne wsparcie dla projektantów, firm wykonawczych i inwestorów. Jesteśmy w stanie dobrać optymalne rozwiązanie pod względem technicznym i cenowym.
Zapraszamy do kontaktu z SFA. Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie www.sfapoland.pl lub pod nr telefonu do biura 22/732 00 32.